pondělí 6. února 2012

Čtyřikrát očima cizince (2.)

První měsíc: Alenka v říši divů
Velká většina návštěvníků Japonska se prožene zemí s Lonely planet v ruce, pokouká na chrámy a vyfotí si všechno to turisticky atraktivní pozlátko ze spolehlivého úhlu doporučeného průvodcem.
Japonci jsou usměvaví, milí, zdvořilí a přátelští a návštěvníkům na cestu domů připraví úhledně zabalený balíček, v němž nechybí nic, o čem si Japonci myslí, že na to mohou být pyšni. Obsahuje velkou porci pohádkového orientu i hypermoderní současnosti, rudě lakovanou mijadžimskou bránu, zlatý kjótský pavilón i nejnovější mrakodrapy, psychedelické arkády, závan starodávných tradic v podobě čajového obřadu v zahradě Činzan-só, rušný večer na Ginze a divokou noc na Roppongi, projížďku šinkansenem, trochu hluku a elektroniky, zenových zahrad; kulinářskou smršť. Nebohý turista si domů odváží hromadu nesdělitelných zážitků a emocionální přetlak. Ten se projeví obvykle tak, jak jej přiléhavě nazvala má přítelkyně, jejíž manžel se vrátil ze služební cesty: „Mele o tom furt.“ 

Zejména krátkodobí návštěvníci jsou těmi, kteří vytvářejí obraz Japonska ve světě. Viděli Japonsko tak, jak jim ho Japonci připravili; neměli čas nahlédnout dál, odhrnout pestrobarevný exotický závěs a podívat se, co se skrývá za zdvořilou tváří Japonců, co si opravdu myslí a jak skutečně žijí.

Avšak ani ti, kteří přijeli a zůstali delší dobu, stále nevidí o moc více. Začátky mohou být velmi idylické. Cizinci jsou opečováváni téměř s láskou; neovládají jazyk a ještě to po nich nikdo nechce. Ve sladké nevědomosti netuší nic o existenci honne a tatemae a jejich ego se blaženě koupe v lázni pozornosti a komplimentů. Kromě toho je velmi příjemné vydělávat za měsíc sumu, kterou doma vydělám za rok!

Nablízku je vždy nějaká dobrá duše ochotná pomoci, zařídit to či ono, vyplňovat četné formuláře, obejít úřady. Rozhodování je načas přenecháno jiným a nováčci jsou bez výjimky vděčni za pomocnou ruku, která je vede v prvních chvílích totálního ztracení a bezmoci.

Jelikož v Japonsku tak nějak všichni cizinci drží za jeden provaz, lehce si k nim najdete cestu a spřátelíte se. Určitě se objeví i několik Japonců, které budete zajímat. Najednou máte kolem sebe spoustu nových přátel, chodíte spolu na party, do onsenů, purikur i na výlety a je vám moc dobře.

Ono je velmi jednoduché a pohodlné houpat se na hladině a nechat se unášet příjemným proudem privilegií, které provázejí každého gaidžina začátečníka. Užíváte si poměrně bezstarostného a příjemného života, zvládáte to kupodivu i bez japonštiny, vyděláváte slušný peníz a přitom máte vyviklanou mandibulu z neustálých kulturních překvapení. Připadáte si jako Alenka v říši divů a nechce se vám domů.

Máte pocit, že o Japonsku víte vše a přemýšlíte nad tím, že po návratu začnete psát zasvěcené články do novin nebo rovnou knihu.


První den: Přistání na Marsu (1.)
První půlrok: Poznej svého nepřítele (3.)

...
Vyšlo na Neviditelném Psu XII/2006

Žádné komentáře:

Okomentovat